Контакты
Главный девиз нашей строительной компании!
Строительство дома - важнейшее событие в жизни любого человека. Когда мы строим дом, мы вкладываем не только время и деньги, но и частичку души. Поэтому, жилье всегда будет отражением своего владельца. Дом - это место где мы нужны и желанны, дом - наша крепость и убежище, дом - символ достатка и благополучия.

Листопад. Пересування води і поживних речовин в рослині

розділи: Біологія , Конкурс «Презентація до уроку»

Завантажити презентацію (7,7 МБ)

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета: познайомити учнів з особливостями пересування води, мінеральних та органічних речовин в рослині, дати поняття про листопаді.

завдання:

I. Освітні:

  • Вивчити особливості провідної системи стебла;
  • Розглянути пересування води і органічних речовин по стеблу;
  • Поглибити уявлення учнів про фізіологічні процеси, що протікають в рослинних організмах;
  • Розширити знання про пристосованості рослин до умов зовнішнього середовища, про сезонні зміни в житті рослин;
  • Продовжити формувати навик виконання лабораторних робіт і навик виконання біологічного малюнка.

II. Розвиваючі:

  • Сприяти розвитку пізнавального інтересу до предмета, творчих здібностей, самостійності учнів, вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, систематизувати досліджуваний матеріал;
  • Розвивати потреби і навички спільного пошуку відповіді на поставлене запитання;
  • Розвиток умінь працювати з додатковою літературою;
  • Розвивати уміння адекватно оцінювати свої здібності і результати своєї діяльності;
  • Розвивати емоційну сферу особистості учнів.

III. виховні:

  • Встановлення причинно-наслідкових зв'язків, вивчення пізнаваності світу і його закономірностей;
  • Виховання у школярів дбайливого ставлення до природи.
  • Створення умов для формування комунікативної культури (вислуховувати і поважати думку інших);
  • Виховання позитивної мотивації до знань.

I. Організаційний момент.

Будинок з усіх боків відкритий, він резною дахом критий. Заходи в чудовий будинок, таємниць відкриєш багато в ньому. Що це? Ліс. слайд 1

Сьогодні ми знову вирушаємо ліс. У чергову науково-дослідницьку експедицію. Але кожен з учасників експедиції повинен отримати допуск - дозвіл на роботу в лісовому масиві. Для роботи в експедиції необхідні будуть наступні знання: будова втечі, внутрішню будову стебла, значення листя для рослин.

II. Перевірка домашнього завдання.

Учні отримують картку (Додаток №1) , На якій три завдання.

Завдання 1. Виправте помилки. Підпишіть правильно частини втечі на картці. Робота виконується індивідуально. Загальна перевірка, самостійне оцінювання результатів (мах. 7 бала).

Завдання 2. Робота в парах. За малюнком і спиляти дерева розповісти один одному в парах про "Внутрішньому будові стебла". Взаимопроверка, оцінювання результатів (мах. 10 балів).

Підіб'ємо підсумок випробувань.

  • 17 - 16 балів - "5",
  • 15 - 14 балів - "4",
  • 13 - 10 балів "3".

Всі учні успішно проходять випробування і відправляються в науково - дослідницьку експедицію

III. Підготовка учнів до роботи на основному етапі уроку. Визначення мети і теми уроку.

Яке значення має лист в житті рослин? Які процеси відбуваються в листі у рослин? Слайд 2

Завдання 3. Відгадайте кросворд. (Мах 3 бали)

(Мах 3 бали)

1.

2. Процес поглинання рослиною кисню і виділення вуглекислого газу. (Дихання)

3. Процес виділення води через продихи у рослин. (Випаровування)

4. Процес утворення органічних речовин в зеленому листі на світлі з вуглекислого газу і води. (Фотосинтез)

Вода випаровується листям. Яким шляхом вода і мінеральні речовини потрапляють з кореня в листки і інші органи?

При фотосинтезі в листі утворюються органічні речовини. Як, що утворилися в листках органічні речовини, надходять в усі органи рослини?

Який процес ще відбувається з листям рослин, якого його значення для рослин?

Сьогодні на уроці ми маємо знайти відповіді на ці питання. слайд 3

Учні за допомогою навідних запитань визначають тему і мету уроку.

Мета уроку: вивчення провідної системи рослин; знайомство з невідомим процесом, що відбувається в листі.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Відвідування наукової лабораторії Слайд 4

Для нормальної життєдіяльності рослини вода і поживні речовини повинні надходити в усі його органи. Вся рослина пронизане провідними тканинами. За одним проводятьтканин рухається вода з розчиненими мінеральними речовинами, за іншими - розчин органічних речовин.

Через продихи листа вода випаровується, на місце води, що випарувалася надходить нова, але яким шляхом?

Лабораторна робота "Пересування води і мінеральних речовин по стеблу". Мах 5 балів. слайд 5

Мета: визначити частину стебла, по якій рухається вода з мінеральними речовинами.

Уважно розгляньте втечу смородини, витриманий в підфарбованою воді.

Вивчіть його поперечний зріз, а потім поздовжній. Вкажіть: який шар стебла забарвиться; якими клітинами він утворений; вкажіть особливості цих клітин.

Замалюйте зрізи.

Зробіть висновки про особливості пересування води і мінеральних речовин по стеблу.

Спостереження: деревина, по судинах якої йде висхідний струм води з розчиненими в ній мінеральними речовинами, забарвилася в колір чорнила, тоді як інші верстви стебла залишилися незабарвленими.

Висновок: вода і мінеральні речовини пересуваються по судинах деревини до листя, квіток, плодів від низу до верху.

Органічні речовини, що утворилися в процесі фотосинтезу в листі, надходять в стебло, до коріння, квіткам, плодам. Ці речовини використовуються для побудови нових клітин і тканин, відкладаються в запас. З якої частини стебла вони пересуваються?

Лабораторна робота "Пересування поживних речовин по стеблу" Слайд 6

Мета: визначити частину стебла, по якій рухається вода з розчиненими поживними речовинами.

Розгляньте два облиствених втечі, на одному з них попередньо зняли кільце кори до деревини ближче до нижнього кінця.

Спостереження: на стеблі позбавленому кори, вище надрізу утворилося потовщення - наплив. А на стеблі з непошкодженою корою напливу не утворюється.

Висновок: пересування органічних речовин відбувається по ситовідним трубках лубу від листя до кореня.

Отже, в стеблі рослини існує висхідний струм. Вода, поглинена коренем з розчиненими в ній мінеральними речовинами, піднімається по судинах деревини до наземних частин рослини. Крім того, існує спадний струм. Органічні речовини, що утворилися в листках на світлі, переміщаються по ситовідним трубках лубу до коріння. Причому вони можуть переміщатися і вгору (висхідний струм), відбувається це навесні. До розпускаються нирках піднімаються розчинені органічні речовини.

Провідна тканина об'єднується в судинно-волокнисті пучки, вони проходять по всьому стеблу, поєднуючи кореневу систему з листям.

Настав час дізнатися про ще одне дивне процесі, що відбувається в листі. слайд 7

Потрапляючи з однієї пори року до іншої, ми навряд чи замислюємося над тим, чи завжди існувала ця сезонна карусель. Однак в вікопомному геологічному минулому Землі, коли клімат тривалий час залишався жарким і вологим, всюди панувало тiльки багатовікове літо. Зніжені великою кількістю сонця, буйно розвивалися рослини, заселяючи земну твердь. Але в процесі вічного розвитку природи неминуче виникали нові умови, відповідно до яких еволюція всього сущого створювала і нові форми життя. Змінювалися обриси океанів і материків, особливості рельєфу, кількість вологи, тепла. В результаті цих глобальних явищ змінювався і клімат планети. Дихання Півночі відсунуло далеко до екватора пишні вічнозелені ліси. На величезних просторах планети настав велике заледеніння. З його завершенням не скінчилася влада холодних вітрів і снігопадів, регулярно повертаються в наші широти. Але все, ж трави, хвойні та листяні дерева, чагарники розселялися тут, освоюючи території по горах і долах суворих країв. Незважаючи на довгі зимові заціпеніння, вони могли вижити і залишити потомство. Таке стало можливим завдяки новим властивостям, придбаним рослинами, в тому числі чудовою їх особливості - листопадні.

В історії природи відбулося тоді найважливіша подія: на Землю прийшла руда осінь. І сталося це близько мільйона років тому.

У світі з'явився новий звук - шелест опадаючих листя. І не просто опадаючих листя, а кружляють в буйному, золотом, чаклунський листопаді.

Сьогодні ми будемо говорити про листопад. (Повертаються до кросворду №1 листопад) Слайд 8

Що б ви хотіли дізнатися про це явище? (Учні складають план вивчення нового матеріалу).

1. Чому і навіщо рослини скидають листя?

2. Чому восени листя змінюють забарвлення?

3. Чи є в наших північних широтах вічнозелені рослини?

4. Ставлення людини до листопаду.

Щоб відповісти на всі питання пропоную відправитися в осінній ліс, але не на прогулянку, а для проведення наукового дослідження.

Слайд 9 Включаємо нашу уяву і потрапляємо на галявину осіннього лісу. Дмухнув легкий вітерець, і закружляли в повітрі листя, але є і такі які міцно тримаються на стеблі. Чому одні листя опадає, а інші ні? Процесу опадання передують структурні і хімічні зміни поблизу основи черешка, в яких беруть участь гормони. Вони призводять до утворення видільної зони. У деревних дводольних рослин в отделітельний зоні розрізняють отделітельний і захисний шар. Після опадання листа захисний шар помітний на стеблі у вигляді листового рубця. Він утворюється за рахунок відкладення суберіна в клітинних оболонках під отделітельний шаром. Якщо такий шар не утворився, то лист не опадає.

Слайд 10 Відкрийте підручник на сторінці 158 розгляньте малюнок 127 Схема листопада. Відзначте на малюнку отделітельний і захисний шар. Розгляньте пагони рослин, знайдіть листові рубці, покажіть один одному в парах.

Перш ніж ми знайдемо відповідь на питання: навіщо рослини скидають листя? Відповімо на питання: Чому залежить забарвлення листя? слайд 11

Лист зеленого кольору через великої кількості в клітинах хлорофілу. Хлорофіл недовговічний. Поглинаючи сонячну енергію, хлорофіл руйнується і знову створюється в рослині, причому утворюватися він може, тільки на світлі. Крім хлорофілу, в листі постійно присутні й інші пігменти ксантофилл (жовтий) і каротин (помаранчевий).

Влітку жовті пігменти абсолютно не помітні в зелені, так як замасковані інтенсивної зеленої забарвленням хлорофілу. Восени сповільнюється і, в кінцевому рахунку, зовсім припиняється утворення хлорофілу, руйнування ж хлорофілу під впливом сонячного світла триває. В результаті лист втрачає своє зелене забарвлення, і виявляються непомітні до цього часу жовті пігменти.

Восени розфарбування листя особливо приваблива своїми багряними тонами. Однак ці тони зустрічається не у всіх дерев. У багрянець прибираються крони кленів і осик. Чим же обумовлений червоний колір осіннього листя? Особливим барвником - антоцианом, яке надзвичайно широко поширене в рослинах. На відміну від хлорофілу і жовтих пігментів антоциан розташований в клітинному соку.

Поява його в тканинах рослин знаходиться в певній залежності від зовнішніх умов. При зниженні температури кількість антоциана в клітинному соку збільшується так само, як і при яскравому світлі. Багряні відтінки це свідоцтво загасання життєдіяльності в зв'язку з підготовкою рослин до зимового спокою.

Лабораторна робота "Пігменти в зеленому листі" Слайд 12

Мета: виявити пігменти, що знаходяться в зеленому листі.

1 спосіб. На фільтрувальну папір нанесіть скляною паличкою краплю отриманої спиртової витяжки пігментів листа. Через 3 - 5 хвилин на папері утворюються кольорові концентричні кола: в центрі - зелений (хлорофіл), зовні - жовтий (каротиноїди).

2 спосіб. Смужку фільтрувального паперу шириною приблизно в 1 см. І довжиною 20 см. Занурте одним кінцем в пробірку з витяжкою. Через кілька хвилин на папері з'явиться зелена смужка хлорофілу, а вище неї, жовті смуги каротиноїдів (каротину і ксантофилла).

Поділ пігментів обумовлено їх різної адсорбцией (поглинанням в поверхневому шарі) на фільтрувальної папері і неоднаковою розчинність в розчиннику, в даному випадку - етиловому спирті. Каротиноїди гірше, в порівнянні з хлорофілом, адсорбуються на папері, більше розчиняються в спирті, тому пересуваються по фільтрувальної папері далі хлорофілу.

Висновок: таким чином, в створенні кольору листа беруть участь дві групи пігментів - зелені і жовті.

Вміст хлорофілу в сформованих листі приблизно в 3 рази вище, ніж каротиноїдів, тому жовтий колір каротиноїдів маскується зеленим кольором хлорофілу. Кількісне співвідношення хлорофілу і каротиноїдів не завжди, воно залежить від віку листа, фізіологічного стану рослини. Якщо вміст хлорофілу зменшується, листя набувають жовто-зелений або жовтий колір.

Рослини скидають листя навіщо?

Використовуючи текст ( додаток №2 ), Складіть схему кластер значення листопада для рослин. (Мах 5 балів) Слайд 13

Текст №1 Слайд 14

Листя, в яких зруйновано хлорофіл, не потрібні рослині, в них не відбувається фотосинтез, їх то, рослини і скидають.

Перша причина скидання листя - руйнування хлорофілу.

Взимку коріння багатьох рослин не можуть всмоктувати з грунту холодну воду. Щоб не загинути від нестачі вологи, пристосуватися до зимової посухи, дерева і чагарники скидають листя. Листяні дерева, залишившись, на зиму в листі, загинули б від нестачі вологи. Взимку надходження води в рослину мізерно мало, а випаровування її листям не припинилося б.

Друга причина скидання листя - зажити рослин від випаровування води взимку.

Рослини можуть накопичувати в клітинах листя непотрібні рослинам, а іноді і шкідливі для них відпрацьовані речовини, шлаки, а потім їх видаляти, скидаючи листя.

Третя причина скидання листя - видалення шкідливих речовин з рослин.

Береза, що досягла віку 40 років і висоти близько 15 метрів, скидає 250 тисяч масою близько 33 кг. Перегниваючи, листя покращують родючість грунту, збагачують грунт органічними, мінеральними речовинами, які використовують рослини на наступний рік.

Четверта причина скидання листя - круговорот речовин в природі.

Для дерев і чагарників дуже життєво важливо скинути листя до сильних дощів і морозів. Якщо вони не встигнуть цього зробити, то сніг або замерзає на морозі дощова вода навантажать листя таким тягарем, що тонкі стовбури пригнути до землі, гілки і навіть товсті гілки поламаються. Особливо сильно пошкоджуються плодові дерева. Сніг - це ще одна суттєва обставина для дерев нашого клімату. Сніжинки, такі невагомі на долоні, лягаючи на ліс, перетворюються в тонни вантажу, здатного зламати гілки і навіть стовбури. Скинув ж листя осінній ліс готовий протистояти снігопадів і вітрам, вільно гуляють в голих кронах.

П'ята причина скидання листя - захист від зимового снігу.

ЩО ж таке листопад? Навіщо він потрібен рослинам? Слайд 15 (Повертаються до кросворду, скласти завдання для №1).

Учні виводять визначення листопада.

Листопад - це особливе захисне пристосування рослин для перенесення несприятливих умов.

Рішення проблемного питання: Чи є в наших північних широтах вічнозелені рослини, які і взимку і влітку одним кольором? слайд 16

Хвойні - вітчизняні вічнозелені дерева - сосна, ялина, ялиця, ялівець - прикрашають ландшафт темної своєю зеленню круглий рік. Їх листя - хвоинки - забезпечені і від тепла і від морозу щільним покривами, восковим нальотом. Але листя їх не вічні. Вони живуть кілька років і поступово обпадають, але на нових пагонах цих рослин виростають нові листя.

У хвойних дерев є зв'язок між ступенем світлолюбний дерева і тривалістю життя окремих хвоїнок. Так у особливо світлолюбна модрини хвоинки живуть всього кілька місяців (з весни до осені), у сосни звичайної зазвичай 2 - 3 роки. У тіньовитривалий їли цей термін набагато більше - 5 - 7 років. А у ялиці, яка ще більше теневинослива, тривалість життя хвоїнок зростає до 10 - 12 років. Цілий рік ми бачимо сосну в її незмінному зеленому нарядом, навіть взимку в люту холоднечу, вона виглядає, як влітку, її зелені голки точно не бояться морозу. А чим небезпечний мороз для хвоїнок? Звичайно, не тим, що перетвориться в лід вода, яка в них знаходиться. Від того не убережешся. Небезпечно інше - висихання. Ось що загрожує взимку всім живим надземним частинам рослин, що містять воду, в тому числі і хвоїнки. Адже пересування води по рослині взимку немає, і заповнити втрати вологи не можна. У той же час втратити воду на морозі дуже легко: вона і в холоднечу досить швидко випаровується. Але взимку хвоинки сосни надійно захищені від висихання, кожна хвоїнки покрита зовні тонкою, але непроникною для води плівкою - кутикулою. Мікроскопічні клапани - продихи в безлічі розкидані по поверхні хвоинки, щільно закриті. Через них вода також не може випаровуватися. Для надійності кожне продихи "запечатано" воском. Словом, майже повна герметизація.

Листопад в житті людини. (Бесіда) Слайд 17 - 18

- Листопад впливає на настрій людей.

- Листопад викликає натхнення, творчість. Так з'являються розповіді, вірші, музика, пісні, прекрасні картини. (Вірш) Слайд 19

Ліс, точно терем писань,
Ліловій, золотий, багряний.
Веселої, Строката стіною
Варто над світлою галявина.
Берези жовтою різьбленням
Блищать в блакиті блакитний,
Як вишки ялинки темніють,
А між кленами синіють,
То там, то тут в листі наскрізний
Просвіти в небо, що віконця.
Ліс пахне дубом і сосною,
За літо висох він від сонця,
І осінь тихою вдовою
Вступає в строкатий терем свій.
І. Бунін.

- Використання опалого листя для створення композицій. (Повідомлення учня) Слайд 20

Ошибана - пресована флористика, художня творчість флористів засноване на використанні незвичайного матеріалу - квітів, листя, трав, кори дерев, засушених під пресом так майстерно, що вони зберігають колір і форму. В Японії мистецтво "ошибана" народилося багато століть назад, і зараз більше мільйона чоловік займається їм в якості хобі. Заняття флористикою розширюють кругозір, виховують естетичний смак, робить нас більш чуйними і терпимими. У квітів, навіть засушених, прекрасна аура, і якщо, прийшовши з роботи, додому, "поспілкуєшся" зі своєю картиною хоча б хвилин 5 - 10, то відразу відчуєш заспокоєння і очищення від денних турбот; зникає почуття незадоволеності і недоброзичливості. Рослини привчають бачити прекрасне в буденному. І стосується це як жінок, так і чоловіків. В Японії протягом тисячі років квітковими композиціями займалися тільки чоловіки і лише останні триста років до цього виду мистецтва стали долучатися і жінки. Робота з рослинами вчить нас розуміти природу, розвиває фантазію.

- Спостерігаючи за листопадом, люди навчилися робити довгострокові прогнози. Так з'явилися народні прикмети про погоду. Люди стали вести фенологічні спостереження. (повідомлення учня) Слайд 21

1) якщо з дерева лист не чисто спаде - буде сувора зима.

2) поки лист з вишень не спав, скільки б снігу не випало, відлига його зжене.

3) восени листопад пройде скоро - чекай крутий зими.

4) восени листя беріз почнуть жовтіти з верхівки - весна буде рання, зажелтеют знизу - пізня.

5) листя осики лежать на землі горілиць - зима буде холодна, а догори виворотом - тепла.

6) якщо до 5 жовтня з берези лист не опал, сніг ляже пізно. А якщо все ж свого часу ляже сніг, то в кінці січня - початку лютого буде тривала відлига.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1) Рішення задач ТРИЗ (мах. 3 бали) Слайд 22

На всі питання ми знайшли відповіді? Тоді нам пора повертатися додому. Але вийти з лісу нам не дозволить мудра сова, поки ми не відповімо на її мудрі питання. Вибираємо по черзі питання і разом будемо на нього відповідати.

Питання мудрої сови

(Питання обговорюються в парах, повідомляється відповідь всьому класу)

Завдання №1.

  • Чому іноді листя у листопадних рослин не опадають навіть взимку?

Відповідь: у листя в підставі черешка не утворився отделітельний і захисний шар.

Завдання №2.

  • Чому з усіх хвойних рослин в містах висаджують тільки модрину?

Відповідь: серед хвойних незвичайною поведінкою виділяється тільки одна модрина, її вузькі м'які листочки стають яскраво-жовтого кольору цікаво, що завдяки саме щорічного повного оновлення листя, модрина здатна жити в містах, де інші хвойні гинуть. Забруднене вихлопними газами повітря, тривалий час, діючи на хвою, унеможливлює фотосинтез і дихання. Модрина ж, знаходячи щовесни, молоде листя набуває і довголіття.

Завдання №3.

  • Чи буває листопад у південних тропічних дерев?

Відповідь: скидання листя, як сезонне явище, відбувається не тільки в наших широтах, але і в районах сухих тропіків, де зелені взимку листяні ліси на час посухи залишаються голими до початку мусонних дощів. Так в різних екстремальних ситуаціях - холоду і посухи - природа вдається до однакового способу захисту життя.

Завдання №4.

  • Чому в похмуру, дощову погоду восени листя довше зберігають свою зелене забарвлення, а два-три ясних, сонячних дня, що змінили негода, відразу прикрашають крони дерев в яскраві золоті фарби осені?

Відповідь: восени сповільнюється і, в кінцевому рахунку, зовсім припиняється утворення, руйнування ж хлорофілу під впливом сонячного світла триває. В результаті лист втрачає своє зелене забарвлення, і виявляються непомітні до цього часу жовті пігменти. Так як хлорофіл руйнується швидше на яскравому світлі, в сонячну погоду, то в похмуру, дощову погоду листя довше зберігають свою зелене забарвлення, а 2 - 3 ясних, сонячних дня, що змінили негода, відразу прикрашають крони дерев в яскраві золотисті фарби осені.

Завдання №5.

  • Чим небезпечні для дерев кільцеві надрізи?

Відповідь: втративши кори, рослина не може проводити органічні речовини

Завдання №6.

  • В результаті спадного або висхідного струму в рослині утворилися коренеплоди моркви, буряка, ріпи?

Відповідь: в результаті спадного струму утворюються коренеплоди. Частина поживних речовин, яка не використовується рослиною на зростання і харчування, відкладається в запас у дворічних рослин в клітини кореня, утворюючи коренеплоди, своєрідні комори поживних речовин.

В кінці будь-якої науково - дослідницької експедиції завжди складається науковий звіт. слайд 23

3) закінчите пропозиції і складіть звіт експедиції

Мах 6 балівПропозиціїЗакінчи пропозиції:

1. По судинах деревини в рослині пересуваються ... 2. По ситовідним трубках лубу пересуваються ... 3. Хлорофіл, пігмент надає рослині .... 4. Восени, під дією сонячного світла, хлорофіл. .. 5. Лист опадає, якщо утворюється .... 6. Особливу захисне пристосування рослин для перенесення несприятливих умов називають ....

Перевірка і самоперевірка, самооцінювання.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія діяльності.

Чи була успішною наша науково - дослідницька експедиція? Моє маленьке відкриття на уроці. Учні відзначають, що вдалося дізнатися про пересування води і органічних речовин в рослинах, а що ні. Відзначають, що дізналися про особливе пристосуванні рослин - листопаді.

Підсумки уроку:

  • 46 - 40 балів оцінка "5",
  • 39 - 35 балів оцінка "4",
  • 34 - 29 балів оцінка "3".

VII. Домашнє завдання.

Параграф № 36, 37

Додаткові завдання за бажанням:

творче:

  • напишіть розповідь-казку "Про що можуть розповісти опадає листя"

на розширення кругозору:

  • у рослин буває не тільки листопад, але і веткопад. Яке значення має веткопад у рослин?

завдання ТРИЗ

  • Навіщо у томатів, винограду обрізають бічні пагони?

Слайд № 24.

Використовувана література.

  1. Н.І. Галушкового, Біологія. Бактерії. Гриби. Рослини. 6 клас: Поурочні плани за підручником В.В. Пасічника. - Волгоград: Учитель, 2005.
  2. Е.Ф. Ілларіонов, Біологія 6 (7) клас: поурочні розробки. М .: Вако, 2003.
  3. А.А. Калініна, Універсальні поурочні розробки з біології 6 (7) клас. М .: ВАКО, 2007.

Технологічна карта уроку.

Оціночний лист.

3.04.2016

Що це?
Яке значення має лист в житті рослин?
Які процеси відбуваються в листі у рослин?
Яким шляхом вода і мінеральні речовини потрапляють з кореня в листки і інші органи?
Як, що утворилися в листках органічні речовини, надходять в усі органи рослини?
Який процес ще відбувається з листям рослин, якого його значення для рослин?
Через продихи листа вода випаровується, на місце води, що випарувалася надходить нова, але яким шляхом?
З якої частини стебла вони пересуваються?
1. Чому і навіщо рослини скидають листя?
2. Чому восени листя змінюють забарвлення?

Copyright ©
Карта сайта
Все права защищены