Контакты
Главный девиз нашей строительной компании!
Строительство дома - важнейшее событие в жизни любого человека. Когда мы строим дом, мы вкладываем не только время и деньги, но и частичку души. Поэтому, жилье всегда будет отражением своего владельца. Дом - это место где мы нужны и желанны, дом - наша крепость и убежище, дом - символ достатка и благополучия.

Recetë me banjë me çokollatë të ujit. Si të shkrihet çokollata në mikrovalë për tortën

  1. Si të shkrihet çokollata në shtëpi
  2. Mënyrat për të shkrirë çokollatën në mënyrë që të jetë e lëngët
  3. Çokollatë e lëngët në një banjë uji
  4. Ngrohje me nxemje me mikrovalë
  5. Aktivitetet përgatitore
  6. Metodat kryesore të shkrirjes

Çokollata është një nga komponentët e rëndësishëm në përgatitjen e desserts të ndryshme. Megjithatë, çdo amvise e di se përpjekjet për të marrë këtë produkt në shtëpi pa fund përfundojnë në dështim. Prandaj, nëse ka nevojë për të bërë krem ​​çokollatë për një tortë ose ëmbëlsira, atëherë shumë pak njerëz rrezikojnë të përdorin kakao për këtë qëllim. Është shumë më e lehtë dhe më e shpejtë për të shkrirë një bar çokollatë në zjarr, i cili pas ngurtësimit formon një kore solide në sipërfaqen e çdo ëmbëlsirë, edhe kur është fjala për fruta të freskëta . Megjithatë, në këtë mënyrë të thjeshtë, në shikim të parë, procesi ka nuanca të veta. Nëse e mbytni çokollatën me një shkelje të teknologjisë, atëherë rezultati përfundimtar do të jetë zhgënjyes, pasi produkti jo vetëm që mund të humbasë aftësinë e saj për të ngurtësuar, por edhe të humbasë shijen e tij. Prandaj, kjo procedurë duhet të kryhet me shumë kujdes, duke u siguruar që çokollata të mos tejshkohet dhe se nuk ka ujë në të.

Si të shkrihet çokollata në shtëpi

Për të filluar, bar çokollatë duhet të vendoset në pluhur, e cila mund të bëhet me një rende të rregullt. Nëse nuk është në dorë, mjafton të përdorësh një thikë të mprehtë me të cilën duhet të presësh pllakën. Sa më i vogël që rrjedhin me çokollatë. Më shpejt ata shkrihen. Për të ngrohur çokollatën në një zjarr të hapur është rreptësisht kundërindikuar . Bëhet më mirë banjë me avull , për të cilat është e nevojshme të marrësh një pjatë mjaftueshëm të madhe dhe të thellë, të hedhësh ujë në të, të çosh në çiban dhe pastaj të vendosësh një enë me çokollatë të integruar brenda. Kjo duhet të bëhet në mënyrë të tillë që uji të mos hyn në patate të skuqura, përndryshe çokollata e shkrirë nuk do të ngrihet përsëri dhe ju thjesht prishni ëmbëlsirën.

Si rregull, një bar standarde me çokollatë në një banjë me avull nxehet për 5-7 minuta . Nëse ju lodhni çokollatën, ajo jo vetëm që do të përfundojë, por gjithashtu do të digjet, duke humbur shijen dhe aromën e saj. Megjithatë, shumë njerëz bëjnë gabim të besojnë se ju duhet të mbytni çokollatën për një kohë të gjatë. Kjo shpjegohet me faktin se chip nga lart mund të mbajë pamjen e saj origjinale për të dy një orë e dy orë, dhe fundi do të shkrihet kohë më parë. Prandaj, çokollata duhet të trazohet në mënyrë të vazhdueshme në mënyrë që ajo t'i nënshtrohet uniformisht trajtimit të nxehtësisë. Nga rruga, çokollata e zezë fillon të shkrihet në një temperaturë prej + 55-60 gradë, dhe bardha kthehet në një gjendje të lëngshme tashmë në +45 gradë. Pas marrjes së një mase homogjene, enët me çokollatë duhet të hiqen nga pllakat dhe menjëherë të përdorin përmbajtjen e saj. Nëse çokollata është shkrirë si duhet, atëherë pas 20-25 minutash ajo do të ngurojë përsëri.

0 6979

Photo Gallery: Si të shkrihet çokollata në shtëpi

Mos mendoni se bërja e çokollatës së lëngët në shtëpi me duart tuaja është shumë e vështirë. Amviset praktike gjetën disa opsione për përgatitjen e tij. Produkti mund të shkrihet duke përdorur një nga disa metoda. Me ndihmën e lustrim që rezulton, ju mund të dekoroj puding, ëmbëlsira ose tortë. Të gjitha recetat e propozuara - në sobë, në mikrovalë ose në banjë me ujë - janë tërheqëse sepse nuk kanë shumë kohë dhe nuk janë shumë komplekse. Gjëja kryesore është të dimë sa minuta ka për ta mbajtur ëmbëlsinë të ngrohtë dhe ta rregulloj atë në mënyrë sistematike në mënyrë që të mos digjet dhe të formohet në gunga të pakëndshme.

Mënyrat për të shkrirë çokollatën në mënyrë që të jetë e lëngët

Prindërit gjetën disa gjëra të mrekullueshme, të thjeshta dhe mjaft mënyra të shpejta për të shkrirë çokollatë në shtëpi. Përsëritini këto metoda interesante Mbështetja në fotot dhe videot e propozuara nuk është e vështirë.

Çokollatë e lëngët në një banjë uji

Mënyra më e lehtë për të marrë çokollatë të lëngët në një banjë uji. Kjo metodë është shumë e lehtë, por kërkon pajtueshmëri me një numër kushtesh. Vlen të dini se për ngrohje është më mirë të merrni një produkt "të pastër": pa arra, marmelatë, biskota ose rrush të thatë. Përbërja e çokollatës duhet të jetë minimale. Është gjithashtu e vlefshme të dini se ngjyra, flavors, preservatives dhe aditivëve të tjera përkeqësojnë shijen e lustër. Përveç kësaj, duhet të mbahet mend se është mirë të shkrihet një delikatesë me një përmbajtje të lartë të gjalpë kakao.

Në një banjë uji, bare çokollatë të zezë shkrihen mrekullueshëm, por e njëjta procedurë me ëmbëlsi poroze nuk mund të bëhet. E gjithë kjo është se nuk ka për qëllim të dekoroj ëmbëlsira dhe produkte të tjera ëmbëltore.

Këshillë! Zgjidhja ideale është një varietet mbulesë dhe ëmbëlsirë. Ata janë të ngrohur mirë, kanë një viskozitet optimal dhe pastaj solidifikohen mirë.


Ata janë të ngrohur mirë, kanë një viskozitet optimal dhe pastaj solidifikohen mirë

Kushtoj vëmendje! Për të përgatitur përbërjen e nivelit optimal të viskozitetit, ena e sipërme nuk ka nevojë të mbyllet me kapak. Por sigurisht që duhet të siguroheni që asnjë sasi e ujit të mos futet në masën e çokollatës.

Mbetet vetëm për të hequr enën nga sobë dhe ta përdorin atë për qëllimin e synuar.

Ngrohje me nxemje me mikrovalë

Ka një tjetër mënyrë interesante dhe mjaft të thjeshtë për të marrë çokollatë të lëngët. Kjo metodë, e cila u gjet e zonjë praktike, e madhe për krijimin e një lustër në tortë ose akullore shtëpi. Apeli i kësaj qasjeje është kombinimi i shpejtësisë, thjeshtësisë dhe nuk ka nevojë të qëndrojë në sobë. Mikrovalët përdoren për të shkrirë pllaka.


Mikrovalët përdoren për të shkrirë pllaka

Këshillë! Shkrirja e ëmbëlsisë në këtë mënyrë është shumë e lehtë. Gjëja kryesore është të dimë se nuk duhet ta tejkalosh. Kjo do të çojë në dendësi të madhe të ëmbëlsisë dhe formimin e hidhërimit të panevojshëm.

Çokollata është një delikatesë unike që nuk mund të hahet vetëm, por gjithashtu përdoret në mënyrë aktive në gatim. Shpesh përdoret për të dekoruar desserts, duke u bazuar në të përgatisin karamell çokollatë, krem, e cila rezulton të jetë jashtëzakonisht e shijshme dhe e bukur. Shumë hostessë kanë frikë të gatuajnë krem ​​të tillë për ëmbëlsira dhe pasta, siç e konsiderojnë ky proces shumë kohë, vështirë. Një mendim i tillë është i gabuar, i vjetëruar, pasi është më e lehtë të shkrihet çokollata. Dëshironi të bëni një kek me tortë dhe çokollatë për ta mbuluar atë? Pastaj keni nevojë për çokollatë të mirë dhe me cilësi të lartë, mos u mundoni ta ruani. Çokollata e tillë si ëmbëlsirat është shumë më e lehtë të shkrihet, megjithatë, delikatesa ëmbëlsira ka shije më të mirë.

Aktivitetet përgatitore

Shumë amvise janë të interesuara në pyetjen se si duhet të shkrihet çokollata për të dekoruar ëmbëlsirat, sidomos ëmbëlsira shtëpi. Para se të shkrihet produkti në banjë me avull, në një furrë me mikrovalë, duhet të përgatitet me kujdes për këtë lloj të trajtimit të nxehtësisë.

Nëse nuk e dini se si të shkrihet çokollata për një tortë, qëndroni në këshilla të dhëna. Një orë para përdorimit të trajtimit, hiqni atë nga frigorifer. Përgatitja kryhet gradualisht, sepse ndryshimet e papritura të temperaturës shkatërrojnë strukturën e gjalpit të kakaos. Kjo është arsyeja pse, para se të shkriheni produktin, lini atë temperaturën e dhomës . Çokollatë bar copëtuar ose integruar. Për procedurën, përdorni një tigan ose një tenxhere me mure të trasha, një fund, duhet të vendoset çokollata e copëtuar.

Këshillë! Lubrifikoni pjesën e poshtme me një shtresë të hollë para vendosjes së produktit në tigan. vaj vegjetal . Është e rëndësishme që të jetë deodorizuar dhe pa erë. Për ta bërë masën e bukur, të butë dhe uniforme, mos lejoni që uji të hyjë në tigan. Mos e mbuloni tiganin me kapak, pasi kondensimi do të depërtojë brenda, gjë që do të prishë krem.


Është e ndaluar të valojë çokollatën, përndryshe dekorimi për tortën nuk do të funksionojë. Duhet të mbahet mend se çokollata e ndryshme ka një pikë të caktuar të shkrirjes:

  • Qumësht - 45-50 gradë;
  • çokollatë e bardhë - rreth 45 gradë;
  • çokollatë e zezë - të paktën 55 gradë.

Çokollata e shkrirë mund të përdoret në mënyrë të sigurt për buns ujdisje, muffins dhe ëmbëlsira, pies dhe ëmbëlsira, cookies. Bazuar në të, ju mund të bëni paste shijshme të çokollatës shtëpiake duke shtuar pak arra të copëtuara.

Metodat kryesore të shkrirjes

Çokollata e shkrirë ka një strukturë, ngjyrë, cilësi të caktuar. Për të bërë gjithçka të drejtë, duhet të përdorësh metodën e duhur dhe të ndjekësh teknologjinë e saj.


Furrë. Ju mund të përgatitni edhe krem ​​për të dekoruar desserts duke përdorur një furrë të zakonshëm, duke mbajtur në një temperaturë specifike, domethënë, jo më shumë se 65 gradë. Shkrirja e çokollatës vendoset në një stufë me mure të trashë dhe dërgohet në furrë. Mos harroni që herë pas here ndezni përmbajtjen me një shpatull druri. Shkrirja duhet të ndalet pasi konsistenca të ketë marrë një strukturë homogjene. Në furrë edhe mund të bësh banjë me avull . Për këtë qëllim, uji derdhet në tigan, i nxehtë në rreth gjashtëdhjetë gradë, një enë me çokollata të copëtuar duhet të vendoset në të dhe të vihet në furrë për pesëmbëdhjetë minuta.

Dush me avull. Kjo metodë konsiderohet më e efektshme dhe e thjeshtë, e cila ju lejon të përgatitni një çokollatë të shijshme të shkrirë për të dekoruar ëmbëlsira dhe desserts tjera. Për ta bërë këtë ju duhet dy enë me vëllime të ndryshme. Një enë me një vëllim të madh mbush me ujë, e dyta duhet të vendoset çokollata e copëtuar.


Një enë me një vëllim të madh mbush me ujë, e dyta duhet të vendoset çokollata e copëtuar

Një tenxhere me ujë është dërguar në sobë, zjarri duhet të jetë minimal, vendoset në një enë me patate të skuqura çokollate. Nëse ka shumë ujë, mund ta kulloni atë. Një kusht i rëndësishëm, është e ndaluar të vihet në kontakt me pjesën e poshtme të ujit të valë. Mos harroni të ndizet ndonjëherë, një vozis prej druri silikoni është i madh për këtë.

krem ëmbëlsirash për zbukurim doli më shumë lëng, shtoni gjalpë në masën e përfunduar, por jo një fetë të madhe. Ky përbërës duhet të jetë i freskët, me cilësi të lartë dhe më e rëndësishmja - natyrore. Mos e përdorni përhapjen, pasi ai përmban vaj palme, e cila nga ana e tij është e dëmshme për shëndetin dhe gjithashtu në mënyrë të konsiderueshme prish shijen dhe aromën e delikatesës.

Kështu, duke ndjekur këshillat e sugjeruara, ju do të jeni në gjendje të shkrihni një produkt me çokollatë cilësisht, shpejt dhe pa probleme. Është e rëndësishme të mbani mend se nëse nuk shtoni krem ​​ose gjalpë, krem ​​do të ngurtësohet për një kohë shumë të gjatë.

Kur kërkohet gatim pastë. Ekzistojnë një numër rregullash, respektimi i të cilave do t'ju lejojë të shkrijeni këtë delikatesë në mënyrë që të jetë e butë, uniforme në përputhje.

Si të shkrihet çokollata

Rekomandimi kryesor është: ju nuk mund ta shpejtoni çokollatën. Përndryshe, do të jetë i trashë dhe i trashë, kështu që kremja e saj thjesht nuk do të funksionojë. Pika e shkrirjes optimale e çokollatës së hidhur është 50-55 gradë, e bardhë dhe qumështore - 45 gradë. Prandaj, shpejtoni të bardhë dhe qumësht çokollatë pak më e lehtë se hidhur.

Është e dëshirueshme që ngrohja të ishte uniforme, por kjo është shumë e vështirë për t'u arritur. Prandaj, kur ngrohni një trajtim me çokollatë, ju duhet vazhdimisht ta përziejnë atë, duke shmangur kështu shfaqjen e gunga.

Për shkrirje me cilësi të lartë ia vlen të ulni çokollatën në copa të vogla, madje mund ta fshini atë në rendor. Natyrisht, nëse përpiqesh të shkrihet një bar i tërë i çokollatës ose vetëm copa të mëdha, atëherë një përpjekje e tillë do të jetë e pasuksesshme.

Përveç kësaj, është rreptësisht e ndaluar të lejohen hyrjen e ujit (kondensat, avull) në çokollatë, sepse ajo do të humbasë shijen dhe pronat e saj. Për këtë qëllim, ju duhet të siguroheni që të gjitha veglat dhe pajisjet e përdorura (sipërfaqet e punës, enët, lugët, etj.) Janë tërësisht të thata.

Ka një mashtrim të vogël, i cili do të lehtësojë pak procesin e shkrirjes së çokollatës: nuk mund të shkriheni të gjithë delikatesën e çokollatës në pickimin e fundit. Për shkak të faktit se copat e pambaruara do të rrethohen nga një çokollatë e ngrohtë, ata do të shkrihen më vete brenda pak minutash. Në mënyrë të ngjashme, mund të bëni nëse masa e çokollatës është e nevojshme për të shtuar gjalpë ose krem. Krem i ngrohur ose gjalpi i shkrirë kontribuojnë në ngrohjen dhe shkrirjen e mbetjeve.

Si të shkrihet një bar çokollatë në qoftë se ju duhet të merrni krem ​​ëmbëlsirash me cilësi të lartë? Për ta bërë këtë, kur është e nxehtë, sigurohuni që të shtoni një lëng të vogël (rreth 1 lugë gjelle për 30-50 gram çokollate). Kur përdorni çokollatë të errët, vëllimi i lëngut duhet të rritet. Rekomandohet të shtoni vetëm lëng të ngrohtë si kur shtohet ujë të ftohtë gjasat e ngurtësimit rriten në mënyrë dramatike. Lëngjet mund të përzihen me çokollatë me dorë ose me një blender, procesor ushqimi dhe me shpejtësi të ulët. Në vend të ujit, ju mund të përdorni krem ​​ose gjalpë (krem duhet të jetë i nxehtë, dhe gjalpë - shkrirë).

Si të shkrihet çokollata në një banjë uji

Për ta bërë këtë, çokollata është copëtuar në copa të vogla ose është rubbed në një rende dhe vendoset në një tas të thatë dhe të pastër, e cila pastaj vendoset në një tigan me ujë të nxehtë. Një parakusht - fundi i tas nuk duhet të prekë ujin. Ajo duhet të shkrihet për ngrohje të ulët, duke nxitur vazhdimisht, duke parandaluar mbinxehjen e masës. Kujdes duhet të merret për të siguruar që avulli nuk hyn në tas. Nëse masa e shkrirë përdoret më vonë, mund të lihet në një tas në një banjë uji.

Si të nxehet çokollata në mikrovalë

Si rregull, në një furrë me mikrovalë çokollata nuk është e shkrirë, pasi është shumë e vështirë të mbahen gjurmët e uniformitetit të ngrohjes së tij. Por rezultati mund të jetë mjaft i mirë, nëse respektoni rregullat e mëposhtme. Për ngrohje, vendoset fuqia minimale (për një pllakë 100 gramsh do të zgjasë rreth 3 minuta). Së pari ju duhet të përzieni në një minutë, pastaj çdo 30 sekonda.

Dëshironi të bëni një kek me tortë dhe çokollatë për ta mbuluar atë?
Si të shkrihet një bar çokollatë në qoftë se ju duhet të merrni krem ​​ëmbëlsirash me cilësi të lartë?

Copyright ©
Карта сайта
Все права защищены