Контакты
Главный девиз нашей строительной компании!
Строительство дома - важнейшее событие в жизни любого человека. Когда мы строим дом, мы вкладываем не только время и деньги, но и частичку души. Поэтому, жилье всегда будет отражением своего владельца. Дом - это место где мы нужны и желанны, дом - наша крепость и убежище, дом - символ достатка и благополучия.

Recetë gatimi me lëng Apple në shtëpi. Si ta mbyllni lëngun e mollës në shtëpi

 1. Prodhimi i lëngjeve të konservuara në shtëpi.
 2. Ruajtja e lëngut të mollës.
 3. Recetë për lyerjen e lëngut të mollës nga një shtrydhëse frutash e perimesh
 4. Lëng Apple-karrota pa pulpë
 5. Recetë me lëng molle me pasterizim
 6. Domate në lëng molle
 7. Lëng Apple-kungull me limon
 8. Lëng Apple nga një shtrydhëse frutash e perimesh për dimër (video)
 9. Procesi i ruajtjes së lëngut të Apple

09/12/2013

Njerëzimi ka përgatitur ushqime për ushqim që nga kohërat e lashta. Është shumë keq për të zhdukur perimet dhe pemët me lëng dhe lëng. Mbushur me ta në sezonin e pjekjes, kështu që unë dua të ha shijen e njohur dhe në dimër.

Sot, në mesin e amvise shumë është bërë e njohur për të bërë korrje dimrit e lëngjeve në shtëpi. Ato janë shumë më të dobishme nga një larmi e lëngjeve industriale, sepse ato janë të përgatitura pa asnjë ruajtës dhe ngjyra. lëngje në shtëpi e bërë nuk kërkojnë shtimin e flavorings, sweeteners të ndryshme dhe aditivëve përbërja kimike . Edhe pse, ndryshe nga lëngja Prodhimi në shtëpi ato mund të ruhen për një kohë shumë të gjatë. Por, hostesses nuk ishin në borxh dhe dolën me ruajtjen e lëng shtrydhur fllad, për ruajtje më të gjatë.

Prodhimi i lëngjeve të konservuara në shtëpi.

Në mënyrë që të merrni një produkt cilësor, duhet të pastroni tërësisht frutat ose manaferrat e përzgjedhur. Për lëngjet zgjidhni fruta të pjekura, nganjëherë pak të pjekura të të gjitha madhësive dhe formave. Frutat nuk duhet të kalbëzohen ose të shkaktojnë dhimbje, dhe frutat e krimbave nuk do të funksionojnë as. Pastaj shtrydh lëngun prej tyre duke shtypur.

Para se të shtrydhni frytet e mëdha të frutave ose manave duhet të priten në copa të vogla. Shtrydhni ose shtypni dore ose shtrydhëse frutash e perimesh elektrike. Nëse tjerrja bëhet me anë të shtypit të dorës, do të jetë e nevojshme të filtroni lëngun, pasi aty do të ketë shumë pulpë. Lëng i gatshëm i shtrydhur duhet të nxehet në rreth 80-85 gradë në një tenxhere me llak, pastaj llokoçis dhe derdh në kavanoza qelqi. Lëngu i derdhur në kanaçe mbyllet me kapak kallaji dhe vendoset në ujë të nxehtë që ka një temperaturë prej 85 gradë për pasterizim. Pasterizimi zgjat rreth 20 minuta. Nëse lëng është bërë nga fruta të ndryshme atëherë shton shumë sheqer për të ëmbëlsuar.

Ruajtja e lëngut të mollës.

Në pothuajse çdo kopsht ka pemë mollësh dhe jo një ose dy, por disa pemë. Edhe nga disa pemë mollësh ju mund të korrni një kulture të mirë. Por çfarë të bëni me ta, çfarë të bëni? Nëse piesat e mollës tashmë janë ngrënë nga të gjithë, bllokimi është gati, kompotet bëhen dy vjet më parë, dhe ende ka shumë prej tyre. Mos e humbni të mirën që natyra ka paraqitur bujarisht. Vetëm një rrugëdalje - ruajtjen e lëngut.

Por jo të gjithë e dinë se si të ruajnë. lëng molle është e saktë. Së pari, ju duhet të dini se lëngu më i mirë është lëng nga mollët e thartuar. Shtrydh lëng mund të jetë një shtrydhëse frutash e perimesh ose një shtyp, edhe një mulli mishit.

Së pari lani lyerjen e lëngjeve dhe sterilizoni secilën prej tyre me avull të nxehtë për rreth 15 minuta.

Shtrydhni lëngun nga mollët në ndonjë mënyrë më të përshtatshme dhe derdhni tërësinë në mallra të emaluara. Nëse është e nevojshme, shtoni sheqer në shije. Pastaj sillni një çiban, por mos vleni. Lëngja derdhet në kanaçe dhe mbyllet me kapak metalikë të zier.

Kavanoza e përfunduar e lëngjeve kthehet me kokë poshtë dhe mbulohet me një batanije të ngrohtë. Kur kavanoza e mbështjellur plotësisht është e ftohur, ato kthehen dhe vendosen në hapësirën e përgatitur. boshllëqet dimërore . Lëngjet e ruajtura në këtë mënyrë mund të ruhen deri në dy vjet.

Sipas tyre palatability jo inferiore ndaj dyqanit. Përkundrazi - nuk përmban aditivë të dëmshëm, gjë që e bën shumë herë më të dobishme. Ju mund ta bëni atë nga varietetet e ndryshme të mollëve. Në të njëjtën kohë, frutat acide dhe astringuese duhet ende të braktisen, pasi lëngu i përgatitur nga frutat e tilla nuk është shumë i shijshëm dhe mund të shkaktojë urth.

Është shumë e rëndësishme të zgjidhni fruta me lëng, sepse sasia e lëngut të marrë direkt varet nga lëngshmëria. Lëng Apple mund të korrret duke përdorur një shtrydhëse frutash e perimesh ose një shtrydhëse frutash e perimesh. Ne duam t'ju ofrojmë disa receta për të bërë lëng molle. Zgjidhni atë që ju pëlqen më së miri.

Lëng Apple në shtëpi .

përbërësit:
- mollë
- sheqer

Përgatitja:
1. Lani frutat, prerë zonat e dëmtuara me një thikë të mprehtë.
2. Pritini fruta në disa pjesë.
3. Vendosni mollët në copa në një shtrydhëse frutash, shtrydhni.
4. Drain të gjitha lëngët e marra në një enë qelqi ose smalt.
5. Shtrydhni lëngun nga pulpë, tendosni në një tigan të pastër përmes mishit të thonjtë.
6. Vendosni tenxhere në zjarr, shijoni pije. Shtoni sheqer nëse është e nevojshme. Kavanoz me tre litra do të marrë rreth 3 lugë sheqer.
7. Llokoçis lëng, vlim, hiq shkumë.
8. Pas pak minutash, derdhni pije në kavanoza sterilizuese të pastra, të kthyera me kapakë metalikë.
9. Mbylle një batanije, lëre të ftohet. Fundja e sipërme nuk mund të kthehet. gati!


gati


Lëng Apple në shtëpi

me pulpë.

Molla grurin disa herë (2 ose 3 do të jetë e mjaftueshme). Kështu që lëngu i frutave nuk errësohet pas kalimit të parë, shtoni një sasi të vogël të acidit askorbik (10 kg - 10 g). Dyqani pije mollë do të jetë më mirë nëse masa do të dalë homogjene dhe mjaft e copëtuar. Tjetra, pasteurize lëng, rrokulliset në enë.


Tjetra, pasteurize lëng, rrokulliset në enë


Lëng Apple nuk domosdoshmërisht rrokulliset në bankat. Sidoqoftë, është më mirë ta përdorni në këtë rast menjëherë pas përgatitjes, në mënyrë që të mos humbet prona të dobishme . Meqë ka shumë acid në lëng, pini atë përmes një kashte në mënyrë që të mos dëmtojë smaltin. Nëse dëshironi që lëngu i mollës të përfitoni trupin tuaj, ju duhet ta pini atë rregullisht, dhe jo herë pas here. Gjysmë xhami në ditë për një ose dy muaj - dhe do të ndiheni shumë më mirë. Lexoni më shumë rreth korrjes së lëngjeve në shtëpi.

Frutat e Apple janë të pasura me fibra diete, kalium, acid ascorbic, yndyrna polyunsaturated, një numër i vitaminave B, fosfor, kalcium dhe hekur. Pirja nga mollët është e dobishme për ushqimin e foshnjës, pasi një sasi e madhe e sheqerit nuk përdoret për ta bërë atë. Lëngu i këtyre frutave ka një efekt pozitiv në trupin e njerëzve me probleme me sistemin kardiovaskular, anemi të mungesës së hekurit, sëmundjet që shoqërohen me tretje, hipertension dhe arteriosklerozë.

Mollët përdoren për konservimin. lloje të ndryshme dhe shkallën e pjekurisë. Përveç kësaj, ka bosh, ku perime, për shembull, domate të konservuara me mollë ose në lëng molle.

Recetë për lyerjen e lëngut të mollës nga një shtrydhëse frutash e perimesh

përbërësit:

 • ½ kg sheqer të grimcuar;
 • 5 kg mollë.

Përgatitja:

 1. Lani mollë, thatë dhe prerë në disa pjesë;
 2. Përdorni një thikë për të hequr lëkurën e dëmtuar dhe të mbipeshur;
 3. Pritini një copë frutash nga frutat. Nëse farat nuk hiqen nga frutat përpara konzervimit, lëngja do të thahen me kalimin e kohës dhe shijen e saj do të prishë;
 4. Vendosni mollët në shtrydhëse frutash e perimesh. Hiqni shkumën e bollshme nga lëngjet që rezultojnë me një lugë ose hiqni atë gjatë gatimit;
 5. Derdhni lëngun në një vegël gatimi të përshtatshme dhe vendoseni në një zjarr të vogël;
 6. Sillni lëng molle në çiban dhe fikeni menjëherë furrën. Është e pamundur të valojë përgatitjen, në mënyrë që të shmanget humbja e elementëve të gjurmës që përmbahen në fruta;
 7. Nëse mollët janë shumë të thartura, shtoni sasinë e kërkuar të sheqerit të grimcuar. Nëse lëng është mjaft i ëmbël, shtimi i sheqerit mund të eliminohet plotësisht;
 8. Përgatitni shishe ose kanaçe. Për ta bërë këtë, sterilizoni ato me avull ose kavanozë për 10 minuta në furrë (nuk kërkohet para-ngrohje), sterilizimi është gjithashtu i mundur. furrë me mikrovalë brenda 3 minutash;
 9. Hidhni lëngun në shishe të ngrohta dhe mbyllni kapakun;
 10. Një bodrum ose bodrum është ideal për ruajtjen e pjesës së punës. Nëse jo, mund të ruani pije të fortifikuara në çdo vend të ftohtë të errët, për shembull, në qilar.

Sterilizimi me avull është ideal. Nëse për ndonjë arsye një metodë e tillë është e pamundur dhe sterilizimi i furrës zgjidhet, temperatura duhet të vendoset në 120 gradë. Kur sterilizohet në një mikrovalë, temperatura duhet të maksimizohet.

Lëng Apple-karrota pa pulpë

përbërësit:

 • 1 ½ kg karrota;
 • 5 kg mollë të ëmbël dhe të thartë;
 • Sugar.

Përgatitja:

 1. Lani me kujdes frutin, hiqni lëkurën me thikë;
 2. Lani karrota mirë me një sfungjer të fortë ose furçë;
 3. Hidhni mollët nëpër shtrydhëse frutash e perimesh. Shkuma që shfaqet nuk heq, por është lënë për të nënshkruar;
 4. Vendos karrota në shtrydhëse frutash e perimesh. Lëngu i karrota që rezulton kalon përmes disa shtresave të garzë të palosur. Kjo është e nevojshme për të pastruar lëngun e tul të padëshiruar;
 5. Hiqni shkumën nga lëngu i mollës dhe ashtu si karrota, kaloni nëpër delesecloth;
 6. Hidh karrota dhe lëng molle në një tas, përzieni mirë dhe vendoseni tiganin me përzierjen në zjarr;
 7. Nëse preformati rezulton të jetë shumë acid, duke nxitur mirë, shtoni sheqer. Bëni përzierje homogjene;
 8. Ngroheni lëngun në një temperaturë prej 90 gradësh. Kur sheqeri është tretur plotësisht, fikni nxehtësinë, duke mos e çuar lëngun në çiban. Është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje dukjes së flluskave në tigan. Kur fillon formimi i tyre, sobë mund të fiket;
 9. Sterilizoni kavanoza ose shishe për lëng në një mënyrë të përshtatshme (për shembull, në një furrë, mikrovalë, ose duke përdorur avull). Ruajtja gjithashtu nënkupton sterilizimin e kapakut;
 10. Hidhni lëngun në shishe të thata dhe mbyllni kapakët fort;
 11. Kthejeni kanaçe me lëngun me kokë poshtë për të parë se sa fort janë kanaçet;
 12. Përfundoni lëngun me një leckë të ngrohtë ose një batanije. Vendosni pjesë të punës në frigorifer ose në një qilar të freskët.

Lëng Apple është një pije me një përqendrim të fortë. Për të shmangur problemet me tretje, lëngu duhet të holluar.

Recetë me lëng molle me pasterizim

përbërësit:

 • Mollë me një lëvozhgë hije të lehta.

Përgatitja:

 1. Frutat renditen, lajnë dhe thahen me një peshqir;
 2. Pritini frutat në feta, vendosni në një shtrydhëse frutash dhe shtryjeni lëngun nga mollët;
 3. Pour lëng filtruar përmes cheesecloth të enamelware;
 4. Vendoseni tiganin në lëng në mes të nxehtësisë dhe nxehtësisë derisa të shfaqen flluska (rreth 85 gradë);
 5. Në këtë temperaturë, ngrohni lëngun e mollës për pesë minuta;
 6. Sterilizoni kavanoza në një banjë uji, piqeni kapakun për ta;
 7. Hidheni lëngun në kavanoza (ose shishe), mbyllni kapakun e përgatitur;
 8. Në një tigan të veçantë, ngrohjen e ujit në 60 gradë;
 9. Set kavanoza e lëng në këtë tigan dhe pasteurized në një temperaturë prej 80-85 gradë. Kohëzgjatja e pasterizimit varet nga kapaciteti i kanaçeve. Brenda 12 minutash, kontejnerët 0.5 litra pasterizohen, litër - 15 minuta, 3 litër - 20 minuta;
 10. Kana e pastave duhet të mbyllen fort dhe të vendosen në të njëjtën enë;
 11. Hiqeni tiganin nga nxehtësia, hiqni kapakun prej saj. Në këtë formë, bankat subjekt me lëng të freskët.

Është e dobishme për të pirë disa lëng molle midis ngrënies ose para ngrënies.

Domate në lëng molle

përbërësit:

 • 2 kg domate të zgjedhura;
 • 1 l lëng molli;
 • Sheqeri dhe erëzat opsionale;
 • Kripë - 1 tbsp. l.

Përgatitja:

 1. Shpëlajni tërësisht domate dhe prerë rrjedhjet e tyre;
 2. Vendosni mollë të tëra ose të feta në shtrydhëse frutash dhe bëni lëng;
 3. Vendosni lëngun në zjarr, shtoni kripë dhe, nëse përzierja bëhet e thartë, shtoni sheqer të grimcuar. Sillni një çiban;
 4. Vendosni domate në kavanoza të përgatitura dhe derdhini lëng molle të mollës;
 5. Nëse ju dëshironi, ju mund të shtoni një aromë aromatik për korrje, duke zarzavate dhe erëza në kavanoza;
 6. Uji i nxehtë në një tigan të veçantë;
 7. Në fund të tenxhere vendosur bankat dhe të sjellë një çiban. Procesi duhet të zgjasë rreth 8 minuta;
 8. Mbyllni fort kapakun e pjesëve të punës, vendosni në një vend të errët.

Lëng Apple-kungull me limon

përbërësit:

 • Fruta të Apple - 1 kg;
 • Kungull peeled - 1 kg;
 • Sheqer i grimcuar - 1 xhami;
 • Acid limoni - 10 deri në.

Përgatitja:

 1. Në shtrydhëse frutash për të gatuar lëng kungull, dhe pastaj mollë. Lëngu i mollëve, kalon përmes një shtrydhëse frutash, shpejt mund të errësohet. Një ngjyrë kafe e pakëndshme është për shkak të faktit se hekuri i përmbajtur në fryt është i oksiduar, që vjen në kontakt me ajrin. Për të shmangur këtë fenomen, ju mund të shtoni pak limon ose acid limoni në lëng;
 2. Hidh lëngjet në një tas, shtoni sheqer dhe limon;
 3. Sillni përzierje në një çiban dhe kuzhinierini për 10 minuta, duke nxitur vazhdimisht;
 4. Hidheni në shishe të pastra për lëng, mbyllni fort kapakun, lini të ftohtë;

Shitore në një dollap apo në një vend tjetër të ftohtë.

Lëng Apple nga një shtrydhëse frutash e perimesh për dimër (video)

Lëng Apple, pavarësisht nga masa e cilësive të dobishme, ka disa kundërindikacione për përdorimin. Shuma e pijeve të konsumuara në ditë nuk duhet të kalojë 1 litër, në mënyrë që të mos provokojë shfaqjen e reaksioneve alergjike. Njerëzit me aciditet të rritur të stomakut dhe sëmundjeve të tjera të traktit gastrointestinal duhet të ndalojnë konsumimin e lëngut të koncentruar të mollës.

Për lëng molle, zgjidhni mollë të pjekur, lëng me varietet jo acid.

Procesi i ruajtjes do të kërkojë:

juicer;
- kanaçe për 1, 2 ose 3 litra dhe mbulon;
- sharrëxhi;
- dy enë të vogla dhe një qëndrim për kanaçe sterilizuese;
- peshqir ose peceta të mëdha;
- enë qelqi ose enamel për grumbullimin e lëngjeve;
enë e enameluar për pasterizim të lëngut;
- derdhje e emaluar për derdhjen e lëngjeve në kanaçe;
- sharrëxhi;
- detergjentet ose sode për pjekje për larje të kanaçeve;
- një batanije ose batanije për paketimin e kanaçave të lëngut.

Procesi i ruajtjes së lëngut të Apple

Mollë të zgjedhura për lëng, lani në një tas të thellë, pas larjes, transferoni në një tas ose një tigan. Le të rrjedh ujë nga mollët e lagësht.

Lani kavanozët jashtë dhe brenda me detergjentë ose sode buke. Shpëlarje ato tërësisht dhe vendosni ato mbi peshqir shtrirë në tryezë, duke e lënë atë ikjes.

Instaloni dhe lidheni helikopterin. Të përshtatshme elektrike ose mekanike. Ju mund ta përdorni shtypin. Vendosni enën e enës nën lëngun e lëngjeve për të mbledhur lëng të freskët të shtrydhur.

Pritini mollët në lagje. Është më mirë për të hequr rrjedhin. Pastroni njollat ​​e njolla ose të prishur kur mollët bien në tokë. Mblidhni mollët me feta me një peshqir ose një pecetë. Puna shpejt, sepse mollat ​​kanë tendencë të oksidojnë shpejt në ajër.

Filloni të shtrydhni lëngun. Ndiqni udhëzimet për shtrydhëse frutash e perimesh. Në një shtrydhëse frutash standarde, vendosini mollët të prera në lagje në një tabaka, shtypni poshtë me një pjatë të veçantë dhe shtrydhni lëngun.

Vendoseni lëngun e mbledhur në sobë në një tigan smalt dhe ngroheni në një temperaturë prej 70-80 gradë. Mbushni një tigan të vogël të ndarë në gjysmë të rrugës me ujë, derdhni një çiban dhe uleni kapakët për të hedhur kanaçet në ujë të valë, fikni nxehtësinë brenda një minutë ose dy.

Ndërsa lëng po ngroh, vendosni një tigan të vogël me ujë dhe një stendë për të sterilizuar kutitë në sobë. Vendoseni kavanozin në stendë dhe mbajeni atë për ca 1-2 minuta derisa kavanoza të ngroh dhe të bëhet transparente nga kondensata që rrjedh në sipërfaqen e brendshme.

Vendi kavanoza sterilizuar në një sipërfaqe të thatë tavolinë ose me një peshqir të thatë, qafa lart. Sapo lëngja ngroh deri në një temperaturë prej 70 gradë, fikeni furrën dhe vazhdoni të derdhni lëngun në bankë.

Vendoseni një kavanoz në një sipërfaqe të sheshtë, mundësisht në një stol. Plotësoni lëngun me një lugë, mbuloni me një kapak steril dhe rrokullisni me një vulosës. Vendoseni kavanozin e mbështjellë në dysheme të mbuluar me një batanije. Për ta bërë këtë, kthejeni kavanozin me kokë poshtë. Mbuloni jar me një batanije në krye.

Vazhdoni të derdhni lëngun në kavanin e ardhshëm. Dhe kështu me radhë derisa të përpunoni të gjithë lëngun. Kanaçe batanije mund të hiqen pas 24 orësh. Transferoni kavanoza të lëngut të ftohur në bodrum ose magazinë.

Nëse dëshironi, dhe prania e manave dhe frutave të tjera, herbs (nenexhik, balsam limoni) në lëngun përfunduar para sterilizimit, ju mund të shtoni sprigs të nenexhik ose balm limoni. Ju gjithashtu mund të shtoni lëng kokrra të kuqe. Berries përshtaten aronia , kumbulla, rrushi, dardha, kungulli.

Por çfarë të bëni me ta, çfarë të bëni?

Copyright ©
Карта сайта
Все права защищены